July 22, 2024
Rajon - Botë

Ukrainë, sulmet ruse detyrojnë ndaljen emergjente të energjisë elektrike

Ukraina po kalon në mbyllje emergjente për të stabilizuar rrjetin e saj të energjisë pas sulmeve me raketa ruse të së hënës, ka thënë presidenti Volodymyr Zelensky.

Ai tha se shumë rajone u prekën dhe se autoritetet lokale paralajmëruan se rreth gjysma e rajonit të Kievit do të mbetet pa energji elektrike në ditët në vijim, shkruan BBC.

Gjatë natës, më shumë raketa goditën infrastrukturën kritike dhe shtëpitë e banimit pranë qytetit jugor të Zaporizhzhia, thanë zyrtarët rajonalë.

Nuk raportohet për viktima.

Katër persona u vranë në sulmet e së hënës.

Ukraina tani po përballet me temperatura nën zero në shumë rajone dhe me reshje bore, derisa miliona njerëz janë pa energji elektrike dhe ujë të pijshëm. Ekziston frika se një numër njerëzish mund të vdesin nga hipotermia.

Guvernatori i rajonit Kursk të Rusisë tha se një sulm me dron në një aeroport i vuri flakën një rezervuari të magazinimit të naftës.

Nuk pati viktima, tha Roman Starovoyt. Ai nuk tha se kush mund të qëndronte pas sulmit në rajonin që kufizohet me Ukrainën.