Ukraina thotë se ia ka vrarë Rusisë më shumë se 142 mijë ushtarë

Më shumë se 142 mijë ushtarë rusë janë vrarë tani që kur nisi pushtimi i Ukrainës, sipas ushtrisë ukrainase.

Në përditësimin e tyre, mbi humbjet luftarake, shtabi i përgjithshëm i forcave të armatosura të Ukrainës vlerësoi numrin e të vdekurve nga pala ruse në 142,270, me 1,010 që nga e premtja.

Ushtria tha se 3,303 tanke dhe 6,533 automjete të blinduara ishin shkatërruar gjithashtu, një rritje në krahasim me ditën e djeshme përkatësisht prej pesë dhe 13.

Ndryshe më 24 shkurt bëhet 1 vit qëkur Rusia nisi pushtimin e Ukrainës.