Samiti i klimës duket të jetë vërtetë i mërzitshëm: Pas Bidenit, edhe Johnson “bën një si gjumë”

Kryeministri britanik Boris Johnson është fotografuar duke fjetur gjatë një prej konferencave të samitit COP26 që po mbahet në Glasgow.

Fotoja shumë shpejt u bë virale në rrjetet sociale. Johnson është pa maskë në të, gjë që shkaktoi një ortek komentesh se sa i privilegjuar është ai.

Gjithashtu, disa nga përdoruesit e Twitter kanë nisur diskutimet nëse kryeministri është i dehur apo thjesht i lodhur. Një koment interesant është shkruar në Twitter nga një mjek i cili vuri re se Johnson nuk mbante maskë.

When you’re sitting next to 95-year-old Sir David Attenborough and you *still* can’t be arsed to wear a mask.

Or even stay awake. #COP26 pic.twitter.com/xrhXUMky2F

— Rachel Clarke (@doctor_oxford) November 2, 2021

“>

“Kur ulesh pranë 95-vjeçarit Sir David Attenborough dhe ende nuk mund të veshësh maskë. Ose edhe të rrini zgjuar”, ka deklaruar ajo dhe në tweetin e radhës ka kujtuar se edhe vetë kryeministri britanik ishte i infektuar me coronavirus, prandaj edhe ishte në spital.

Një ditë më parë, presidenti i SHBA-së, Joseph Biden u filmua i ulur këmbëkryq dhe gradualisht duke rënë në gjumë, ndërsa përpiqej të mbante sytë hapur.

Si për kujtesë, konferenca COP26 e mbajtur në Glasgow konsiderohet vendimtare për të ardhmen e planetit. Konferenca, e cila ishte menduar të mbahej në vitin 2020, por u shty për shkak të kurorës, do të zgjasë dy javë.