Maqedoni

Regjistrohen 389 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoni informon se në 24 orët e fundit janë bërë 2.624, ndërsa 389 raste kanë rezultuar pozitiv.

Prej rasteve të reja në Shkup – 204, Manastir – 26, Veles – 22, Kumanovë dhe Prilep – 21, Kavadar – 20, Tetovë – 12, Kërçovë – 9, Resnjë – 7, Ohër dhe Shtip – 6 nga një, Gjevgjeli dhe Negotinë – 5 nga një, Vinicë – 4, Gostivari, Strumica, Koçani dhe Radovishi – nga 3, Sveti Nikole, Kriva Palanka dhe Kratovë – nga 2, Struga, Probishtip dhe Demir Hisar – nga 1.

MSH në 24 orët e fundit ka regjistruar 7 viktima, ndërsa nga sistemi “Termini im” janë paraqitur edhe 8 pacientë të vdekur, të cilët kanë ndërruar jetë në periudhën prej 19 shkurt deri 26 shkurt 2022.

Ndërsa ISHP ka regjistruar 749 pacientë të shëruar.

Me rastet e sotme numri i përgjithshëm i të infektuarve shkon në 299.049, prej të cilëve 287.127 janë shëruar, ndërsa 9.065 kanë ndërruar jetë.

Numri i rasteve aktive deri sot (4 mars) është 2.857./Telegrafi/