Ky është heroi nga Kosova që shpëtoi vajzën trevjeçare në Gjermani

Në rast emergjence, sekondat dhe detajet mund të bëjnë dallimin mes jetës dhe vdekjes – këtë e tregon një rast në pishinën e hapur të Aschaffenburg gati dy javë më parë, kur një vajzë trevjeçare luftoi për jetën e saj. Liridon Mavraj mund t’i ketë shpëtuar jetën fëmijës me veprimin e tij të shpejtë. Në PrimaSonntag, banori i Aschaffenburg tani flet për ngjarjet e asaj mbrëmje.

Për Liridon Mavrajn, në fillim gjithçka ishte thjesht një mbrëmje normale e së premtes. Burri nga Aschaffenburg vizitoi pishinën me gruan dhe vajzën e tij. Rreth orës 19:00, megjithatë, mbrëmja mori një kthesë tronditëse: larësit zbuluan një fëmijë që notonte pa shenja jetë në një pishinë.

Ngjarjën fillimisht e ka vënë re edhe gruaja e Liridonit.

“Ajo më tregoi situatën dhe më tërhoqi vëmendjen”, kujton 31-vjeçarja, e cila nuk ngurroi dhe u nxitua drejt pishinës. “Ishin gra që bërtisnin për ndihmë, nuk e di ku ishte nëna. . Ishte shumë kaotike.”

Burri nga Kosova pa një vajzë tre vjeçare duke u tërhequr zvarrë mënjanë. Së bashku me një roje plazhi, Liridoni nisi masat e ringjalljes.

“Fëmija nuk u përgjigj. Unë bëra ringjallje gojë më gojë e cila zgjati rreth 30 sekonda. Pastaj befas vajza u zgjua dhe hapi sytë. “Ajo vjellte ujë nga goja dhe hunda dhe filloi të kollitej pak”, shpjegon banorja e Aschaffenburg. “Ka qenë shumë qetë për një kohë të shkurtër, më pas fëmija filloi të qajë.” Vajza mori vetëdijen.

Kush është heroi i panjohur?

Liridion Mavraj ishte shumë i lumtur në atë moment, por edhe i tronditur nga ajo që sapo kishte ndodhur. “Gjithçka ndodhi kaq shpejt. Nuk mund të mendonit shumë, isha shumë i emocionuar.” Më pas 31-vjeçari u largua nga pishina me familjen e tij. Ndërkohë vajza ka vijuar të trajtohet nga shpëtimtari dhe i është dorëzuar urgjencës. 3-vjeçarja u dërgua në spital për ndihmë të mëtejshme mjekësore dhe tani fatmirësisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën.