Deputetja e ​LDK’së: Kryetarët e komunave në Veri duhet të japin dorëheqje! A po kërkon rikthim më të shpejtë të kryetarëve serbë?

Kryetarja e Komisionit parlamentar për Integrime Evropiane, Rrezarta Krasniqi thotë se kryeministri Albin Kurti para se të shkojë në takime të tjera, duhet të pres homologun e tij shqiptar, Edi Rama. Kështu shprehet ajo, teksa komenton vizitën e shefit të ekzekutivit në Athinë dhe mospërmendjen e Kosovës nga presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Deputetja e LDK-së shton se video e Kurtit teksa shtrëngon duart me të parin e Ukrainës, është sikurse videot e tjera “për t’u hedhur hi syve” ndërsa vlerëson se politika e jashtme ka stagnuar prandaj do të thërrasë në raportim ministren e Jashtme, Donika Gërvalla.

Krasniqi konsideron se qeveria aktuale ka dështuar në çdo aspekt dhe se po mashtron 51 për qind të qytetarëve që i besuan Lëvizjes Vetëvendosje në shkurt të vitit 2021.

“Ne jemi mësuar me videot e kësaj qeverisje, ku nuk tregojnë asgjë për punën e vet. Mundohen me disa video ‘fake’ të qesin hi syve qytetarëve. Sepse kryeministri Kurti fillimisht është dashur me prit në takim kryeministrin e Shqipërisë (Edi Rama), para se të shkojë në takime të tjera. Do të thotë ato video, ato çfarë është duke i bërë po i bën vetëm të mashtrojë 51 përqindëshin e vet. Që deri më tani është dështim në çdo subjekt të kësaj qeverie”, deklaron ajo.

Grupi punues i ngritur nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal pritet që edhe pak ditë të finalizojë hartimin e udhëzimit administrativ që iu mundëson qytetarëve nisjen e peticionit për largimin e kryetarëve nga komunat veriore dhe t’i hapet rrugë zgjedhjeve të reja, si pjesë e masave për depërshkallëzim të plotë të situatës në veri.

Me këtë nuk po pajtohet deputetja e Lidhjes Demokratike të Kosovës, ku thekson se kryetarët në veri duhet të japin dorëheqje.

“Ne gati jemi në fund të këtij muaji (gusht), presim që të dakordohen dhe të dalin haptas me një zgjidhje në pjesën veriore. Më e mira do të ishte që kryetarët aktualë që janë të japin dorëheqje, për arsye se peticioni do të bëhet shkaktar i shumë komunave të tjera. Sepse tash edhe nëpër komuna të tjera mund të nënshkruajnë dhe të shkarkojnë kryetarë që nuk është një e drejtë e mirë. Unë pres që kryetarët aktualë të japin dorëheqje dhe vendi të shkojë në zgjedhje në pjesën veriore. Të ulen dhe të dakordohen me ShBA-të dhe Bashkimin Evropian”, shton ajo për KosovaPress.