June 17, 2024
Kosovë

Sveçla: Njëri nga të vrarët në Banjskë është truproja i Vulinit

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka bërë të ditur se pjesë e grupit terrorist në Banjskë të Zveçanit ishte edhe Bojan Mijailoviq, truproja e shefit të BIA-s, Aleksandar Vulin.

Sveçla ka bërë të ditur se Mijaloviq po e ruante shefin e BIA-s përgjatë një vizite të këtij të fundit në Kosovë më 2013-ën, shkruan Gazeta Insajderi.

“Dje përmes video-pamjeve dëshmuam prezencën e kryekriminelit dhe udhëheqësin e aksionit terrorist Milan Radojiçiq. Ndërkaq, sot është konfirmuar që njëri nga të vrarët që ishte po ashtu pjesëmarrës i atij akti është edhe Bojan Mijailoviq, trupëroja e shefit të BIA-s serbe, Aleksandar Vulin, në vizitën e tij në Republikën e Kosovës në vitin 2013”, ka shkruar ai.

“Shteti i Serbisë është këmbë e krye i përfshirë në këtë sulm terrorist me qëllim destablizimin e Republikës së Kosovës. Për këtë gjë tashmë ekziston edhe lidhja formale e strukturore e përfshirjes së Aleksandar Vuçiq në sulmin e 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit: Milan Radojçiq, si nënkryetar i Listës serbe dhe trupëroja e Aleksandër Vulinit, shef i BIA-s. Të dy këta po ashtu të sanksionuar në listën e zezë të ShBA-ve. Të dy këta nga njerëzit më të afërt të presidentit të Serbisë”, vijon ai.

“Këto fakte janë dëshmi tjetër se synimet e Serbisë ndaj Republikës së Kosovës nuk kanë ndryshuar aspak nga koha e regjimit të Millosheviqit, ish-ministri i Propagandës së atij regjimi, tash president i regjimit aktual në Serbi. Edhe optimistët më të mëdhenj që deri tash e kanë gënjyer veten për ndryshimet në këtë shtet besoj janë bindur për të kundërtën këto ditë”.

Ai në fund ka shprehur mirënjohje për angazhimin e Policisë së Kosovës dhe profesionalizmin. /Insajderi.org/