July 23, 2024
Sport

Struga Trim Lum me paraqitje fantastike, me “një këmbë” në “play-off”

Struga Trim Lum e Shpëtim Duros ka bërë sot pasdite një paraqitje fantastike, teksa në në arenën “Trening Centar Petar Milosevski” të Shkupit kanë mundur luksenburgasit e Hesperange, me rezultatin e thellë 3 me 1, në sfidën e parë të vlefshme për fazën e tretë kualifikuese të Conference League.

Sipari i golave u hap që në minutën e 23’-të të sfidës, ku “bomberi” Besart Ibraimi përfitoi nga një “gafë” e portierit të miqve duke e çuar topin në rrjetë. Mirëpo, pjesa e parë nuk do të mbaronte me kaq, pasi në mintutën e 40’ të sfidës sërish Ibraimi futet bukur në zonën luksenburgase ku më pas pengohet dhe arbitri akordon menjëherë një 11-metërsh e nga pika e bardhë e penalltisë, “veterani” nuk gabon, duke dyfishuar shifrat.

Me nisjen e fraksionit të dytë të lojës u duk se skuadra e Hesperange u “zgjua”, teksa në minutën e 46’ të sfidës, anësori Ayongo jep bukur një pasim për “bomberin” gjerman, Dominik Stolsz, i cili përballë portierit Kjosevski nuk gabon, duke ngushtuar diferencën në 2 me 1, të paktën deri në minutën e 77’ të sfidës, ku pas një tjetër penalltie të fituar, Ibraimi plotëson “tre-golëshin” e tij fantastik me anë të një “panenke”, duke “vulosur” kështu rezultati në 3 me 1.