Shteti i dha 1.6 milion dollarë ndihmë për shkak të COVID-19, ai i shpenzoi në Lamborghini – Rolex e striptizere, dënohet me 9 vite burgim i riu nga Teksasi

Rajon - Botë

Lee Price III, taksisti 30-vjeçar nga shteti amerikan – Teskas, është dënuar me nëntë vite dhe dy muaj burgim për vjedhjen e parave dhe përvetësim.

Price përmes programit të qeverisë amerikane për të ndihmuar ekonominë si pasojë e pandemisë së coronavirusit, ka përvetësuar mbi 1,6 milion dollarë, shkruan CBS. E ministria e Drejtësisë, ka njoftuar që Price në janar ka pranuar fajin.

E pas shpërthimit të pandemisë, qeveria amerikane nënshkroi Ligjin për ndihmë, përkrahje dhe siguri ekonomike (CARES), me qëllim që sipërmarrësit e vegjël të tejkalojnë krizën ekonomike të shkaktuar nga coronavirusi.

Në kuadër të këtij Ligji, është futur edhe programi për mbrojtjen e pagës në maj të këtij viti, ku sipërmarrësve u janë ofruar kredi që ta kenë më të lehtë përballimin e kostos ekonomike.

Price raportoi dy kredi të ndryshme me vlerë prej më shumë se 2.6 milionë dollarë – duke mashtruar autoritetet kompetente. Kështu arriti të mbledhë më shumë se 1.6 milion dollarë – duke gënjyer sesa njerëz punojnë në tri kompanitë e tij dhe sa ishin pagat e tyre.

Siç raporton CBS, Price kishte pretenduar se në njërën prej kompanive të tij – Price Enterprice kishin punuar 50 persona dhe se për pagat mujore kishte ndarë 375 mijë dollarë. E gjatë hetimeve është konstatuar se në këtë kompani nuk ka pasur të punësuar e as paga.

Pasi që mori paratë, Price i shpenzoi në vetura – Lamborghini Urus dhe Ford F-350, sikurse edhe në orët e shtrenjta Rolex. Në një klub striptizi kishte shpenzuar 2 mijë dollarë, e mbi 700 tjera në pije alkoolike, 250 në klube të natës e një pjesë të parave i kishte përdorur për të shlyer kredinë për shtëpinë.

Ministria ka njoftuar se kanë arritur t’i rikthejnë 700 mijë dollarë, që Price duke mashtruar i kishte tërhequr nga programi për rimëkëmbje ekonomike.

Në aktakuzën kundër Price thuhet se në vitin 2010 ishte dënuar për mashtrim, e më 2011 për plaçkitje. Autoritetet amerikane deri më tani kanë dënuar mbi 160 persona për manipulim të fondeve për rimëkëmbje ekonomike – duke sekuestruar mbi 75 milionë dollarë.

Related posts

Ekuipazhi i anijes më të madhe lundruese në botë shpëton 14 persona të bllokuar në det

Lideri MK

Sulmi me 40 viktima në Moskë, reagon BE: Jemi të tronditur dhe të tmerruar

Lideri MK

Britania stërvit FSK-në, Beogradin e kaplon paniku

Lideri2 MK