May 24, 2024
Rajon - Botë

Rusët fillojnë të luftojnë mes veti, dalin edhe pamjet (Video)

Mbrëmë forcat ruse anti-Putin kanë pushtuar një bazë ushtarake në territorin rus, “Belgorod-22”, pranë Gryvoron. Rusia është alarmuar sepse në bazë ishin vendosur raketa bërthamore taktike.

“Legjioni rus i Lirisë”, formacion anti Putin, njoftoi se baza u okupua së bashku me armët bërthamore, ndërsa Drejtoria kryesore e Inteligjencës ruse, “GUR”, pretendoi se armët ishin evakuuar në një bazë tjetër.

Dhjetra ushtarë rusë janë raportuar të arrestuar në territorin e pushtuar, së bashku me tanke dhe automjete të blinduara të sekuestruara. Është marrë nën kontroll infrastruktura e plotë policore.
Ndërkohë CNN ka publikuar video nga luftimet e rusëve mes veti, që mund ti përcillni në këtë Link: https://edition.cnn.com/