Rritet në 100 numri i të vdekurve në protestën anti-OKB në RD të Kongos

Rajon - Botë

Numri i të vdekurve gjatë një proteste kundër OKB-së javën e kaluar në lindje të Republikës Demokratike të Kongos është rritur në 100, tha kreu i një platforme të organizatave rinore, raporton Anadolu.

Lucas Pecos, drejtor i Kolektivit të Organizatave të Solidaritetit Rinor në Kongo-Kinshasa DRC (COJESKI-RDC), i cili akuzoi ushtrinë për kryerjen e një masakre të mërkurën e kaluar në një kishë në qytetin Goma në provincën Kivu Veriore, tha se deri më tani kanë numëruar 100 trupa.

Pecos tha për Anadolu se numri i trupave në morgun e Spitalit Provincial në Goma është rritur në 57 pasi kufomat e disa prej personave që janë qëlluar teksa kanë ikur nga kisha janë mbledhur nga shkurret përreth.

“Kemi konfirmuar gjithashtu se ka 43 trupa të vrarë në kishë dhe rrethinat e saj që po mbahen në morgun e kazermës ushtarake Katinda, duke e çuar totalin në 100. Kazerma ndodhet disa kilometra larg Gomës”, shtoi ai.

Një udhëheqës lokal në Goma, Peter Sangara, tha për Anadolu se ata gjithashtu kanë regjistruar 100 njerëz të vrarë. Ai tha se trupat po mbahen në dy morgje.

Pecos tha më herët se të vrarët i përkisnin një organizate dhe grupi fetar, të cilët planifikonin të demonstronin kundër pranisë së trupave të Misionit të Stabilizimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Republikën Demokratike të Kongos (MONUSCO) dhe Komunitetit të Afrikës Lindore në DR të Kongos.

Ai tha se ata ishin në kishën e tyre duke bërë plane për të sulmuar bazën e MONUSCO-s kur ushtarët hynë dhe qëlluan dhe vranë shumicën prej tyre.

OKB-ja dhe “Human Rights Watch” i kanë dënuar vrasjet.

Related posts

Erdogan shkakton ‘stuhi mbi Bosfor’/ Sinjalizon heqjen e Traktatit të Paqes në rajon

Lideri MK

NATO dhe SHBA fillojnë tërheqjen e trupave ushtarake nga Afganistani

Lideri MK

Gjermania do të vazhdojë “përpjekjet diplomatike” për të parandaluar luftën rajonale në Lindjen e Mesme

Lideri MK