Rihanna është zyrtarisht miliardere, gruaja e dytë më e pasur në SHBA

Robyn “Rihanna” Fenty është zyrtarisht një miliardere. Lajmi është publikuar në revistën Forbes sipas, e cila gjurmon dhe publikon të dhëna për individët më të pasur në botë. Sipas revistës, pasuria neto e yllit 33-vjeçar të muzikës pop vlerësohet të jetë 1.7 miliardë dollarë, duke e bërë atë muzikanten femër më të pasur dhe gruan e dytë më të pasur pas Oprah Winfrey.

Kanë kaluar pesë vjet që kur “vajza e keqe” nga Barbados publikoi një album të ri, klasiku i saj i 2016 “Anti” kaloi 63 javë në listat e Billboard. Por ajo i ka kushtuar kohën e saj ndërtimit të perandorisë së biznesit përmes linjës së saj të kozmetikës “Fenty Beauty” dhe linjës së saj të brendshme “Savage x Fenty”.

Forbes vlerëson se vetëm Fenty Beauty vlen 2.8 miliardë dollarë. Në vitin 2018, marka e kozmetikës, e cila shitet në dyqanet Sephora, po gjeneronte më shumë se 550 milionë dollarë të ardhura vjetore, duke fituar më shumë sesa KKW Beauty e Kim Kardashian West, Kylie Cosmetics të Kylie Jenner dhe Kompania e Sinqertë e Jessica Alba, raportoi revista.

Një nga çelësat e suksesit të Rihannas ka qenë tregtimi i produkteve për gratë e të gjitha formave, madhësive dhe nuancave të lëkurës, sipas Shannon Coyne, bashkëthemeluese e Bluestock Advisors.

Forbes raportoi se Rihanna gjithashtu zotëron 30% të Savage x Fenty, e cila arriti 115 milionë dollarë në shkurt, pasi mori një vlerësim 1 miliard dollarë. Drejtori ekzekutiv i LVMH Bernard Arnault dhe reperi Jay Z janë gjithashtu investitorët kryesorë në markën e të brendshmeve.