Rajon - Botë

Putin fajëson Ukrainën: Nuk pranon të negociojë për paqe

Presidenti rus Vladimir Putin ka akuzuar Kievin se po pengon dhe se nuk pranon të negociojë për paqen.
Presidenti rus ka thënë se Rusia është e gatshme për negociata për përfundimin e luftës në Ukrainë.
Këto deklarata Putin i bëri në fjalimin e tij të zhvilluar në takimin e G20.

“Është e domosdoshme të mendohet se si të ndalohet tragjedia e konflikti në Ukrainë. Rusia kurrë nuk ka refuzuar të marrë pjesë në bisedimet e paqes me Ukrainën”, është shprehur më tej Putin.

Kujtojmë se në tetor të vitit të kaluar presidenti ukrainas Volodymir Zelensky nënshkroi edhe një dekret, duke shpallur zyrtarisht të pamundur çdo negociatë midis Kievit dhe presidentit rus, Vladimir Putin, megjithatë la të hapur mundësinë e bisedimeve me Rusinë.