Publikohen imazhet më të fundit satelitore të ushtrisë ruse, rrethojnë Kievin

Kompania private e teknologjisë me bazë në Amerikë “Maxar”, ka publikuar imazhe të reja satelitore të avancimit të ushtrisë ruse drejt Kievit.

Sipas pamjeve, luftanijet ruse që tanimë janë vendosur pranë kryeqytetit. Ndërkaq është bërë e ditur se forcat ruse kanë kryer sulme mbi vendbanimet.

Fotot satelitore tregojnë e shumë ndërtesa tanimë janë dëmtuar dhe si rezultat i bombardimeve në qytezën Moskun, në veriperëndim të Kievit, u krijuan shumë rrënoja.

Teksa civilët që përpiqeshin të largoheshin nga kryeqyteti, është raportuar se tymi ka vazhduar të ngrihet nga aeroporti Antonov.