Rajon - Botë

muajin prill, temperaturat deri në 40 gradë

Spanja mund të përjetojë ditën e saj më të nxehtë ndonjëherë për muajin prill, temperaturat deri në 40 gradë

Spanja mund të përjetojë ditën e saj më të nxehtë ndonjëherë për muajin prill këtë javë me sinoptikanët që parashikojnë temperatura deri në 40C (104F).

Sipas mediave të huaja, temperaturat rekord priten mes të mërkurës dhe të premtes me temperatura që të arrijnë nivelet që shihen normalisht në korrik.

Kushtet ekstreme do të pasojnë marsin më të thatë në 20 vjet në disa zona, gjë që ka rritur shqetësimet në rritje për rezervat ujore të vendit dhe ka vendosur zyrtarisht Spanjën në thatësirë afatgjatë.

Rezervuarët janë rreth 15% nën nivelet mesatare me disa tkurrje në vetëm 26% të kapacitetit, ndërsa kushtet e thata po ngjallin frikën për shpërthimin e më shumë zjarreve me afrimin e verës.

Agjencia shtetërore meteorologjike e Spanjës Aemet tha se do të ketë një “hyrje progresive të një mase ajrore shumë të ngrohtë dhe të thatë me origjinë afrikane” duke shkaktuar “vlera tipike të verës”.

Aemet tha se temperaturat në luginën e Guadalquivir në rajonin e Andaluzisë së Spanjës jugore, e cila është shtëpia e qyteteve si Sevilja, “mund të arrijnë edhe 40 gradë Celsius” të enjten ose të premten.

Agjencia shtoi se temperaturat pritet të ulen të dielën dhe të hënën, “duke i dhënë fund këtij episodi të temperaturave jashtëzakonisht të larta për kohën e vitit”.

Temperatura më e lartë e regjistruar ndonjëherë në Spanjë për prillin ishte 37.4C (99.3F) në Murcia në pjesën juglindore të vendit në vitin 2011.

Siç thuhet më tej, banorëve u kërkohet të mendojnë se si i përdorin furnizimet me ujë pasi kushtet e thatësirës vazhdojnë të mbërthejnë Spanjën, pavarësisht kushteve të fundit të ftohtë dhe të lagësht për shumë pjesë të tjera të Evropës.

Bujqësia gjithashtu është goditur keq nga kulturat që po përballen me kushte të nxehta dhe të thata.