June 17, 2024
Rajon - Botë

Kina thotë se janë dhënë 1 miliardë vaksina

Kina njoftoi të dielën se më shumë se 1 miliard doza të vaksinës COVID-19 ishin administruar në vend.

Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë nuk tha sa njerëz ishin vaksinuar.

Si kudo tjetër, shumica e vaksinave në Kinë jepen në dy doza.

Ritmi i vaksinimeve është përshpejtuar në vendin e 1.4 miliardë njerëzve pas një fillimi të ngadaltë.

Numri i përgjithshëm i dozave të dhëna u dyfishua nga 500 milionë në më pak se një muaj, sipas niveleve të qeverisë.

Kina ka aprovuar shtatë vaksina të zhvilluara në vend dhe kohët e fundit miratoi dy prej tyre për fëmijë të vegjël si tre vjeç, raporton AP, transmeton Klankosova.tv.

Rregullatorët nuk kanë aprovuar asnjë vaksinë jo-kineze deri më tani, megjithëse duket se po lëvizin për ta bërë këtë për një të zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech.