Lajmet e rejaRajon - Botë

Këto vende të Shengenit po forcojnë kontrollet kufitare

Një numër vendesh, duke përfshirë Austrinë, Republikën Çeke, Francën, Gjermaninë, Italinë, Poloninë, Slloveninë dhe Sllovakinë, kanë njoftuar kontrolle të reja përgjatë kufijve të tyre në një përpjekje për të parandaluar kontrabandistët që të përdorin rrugët përmes Ballkanit për të sjellë emigrantët në qendrën e tyre. rajonit dhe Evropës Perëndimore. Kjo ushtron presion mbi zonën Shengen të lëvizjes së lirë dhe marrëveshjeve pa viza me vendet e treta.

Kontrollet kufitare po futen për shkak të kushteve sfiduese të sigurisë dhe kërcënimit të shtuar të terrorizmit në Evropë pas shpërthimit të fundit të dhunës në Lindjen e Mesme, si dhe sulmeve terroriste në Francë dhe Belgjikë. Në disa vende, situata inkurajon mbështetjen për partitë politike të krahut të djathtë. Të gjitha vendet që forcojnë kontrollet janë anëtare të Bashkimit Evropian dhe të Zonës Shengen Evropiane të kufijve të hapur.

Rivendosja e kontrolleve kufitare në zonën Shengen lejohet në rrethana të jashtëzakonshme dhe Brukseli duhet të njoftohet përpara zbatimit. Megjithatë, liderët evropianë përsëritën thirrjet për mbrojtje më të mirë të kufijve të jashtëm të BE-së dhe riafirmuan bashkëpunimin për migracionin pas sulmit vdekjeprurës të së hënës në Bruksel.

Dy tifozë suedezë u vranë pranë stadiumit ku Suedia luante me Belgjikën për një vend në Kampionatin Evropian 2024. Organizata terroriste e Shtetit Islamik (IS) mori më vonë përgjegjësinë për sulmin. Autori i dyshuar ishte një azilkërkues i refuzuar nga Tunizia, i cili, sipas autoriteteve, po qëndronte ilegalisht në Belgjikë.

Një qasje më e bashkuar evropiane thuhet se nevojitet “për t’u marrë me shkaqet rrënjësore të asaj që kemi parë këtu ditët e fundit”, tha të mërkurën në Bruksel kryeministri belg Alexandre de Croix në një konferencë të përbashkët shtypi me homologun e tij suedez Ulf Kristerson dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Von der Leyen tha se propozimi evropian kishte qenë në tryezë për disa kohë “duke u dhënë shteteve anëtare fuqinë për të dëbuar njerëzit e urdhëruar për t’u kthyer nëse konsiderohen si një kërcënim për sigurinë kombëtare”. Propozimi – një rishikim i direktivës evropiane të kthimit – është pjesë e paktit të shumëpërfolur të migracionit.

“Duke ditur që Belgjika do të mbajë presidencën e ardhshme, kam besim se do të kemi sukses në miratimin e këtij pakti”, tha von der Leyen. Pas vendimit të Italisë për të vendosur kontrolle kufitare në kufirin slloven për shkak të një shpërthimi të dhunës në Lindjen e Mesme, Sllovenia ka njoftuar një regjim të rishikuar që do të zbatohet në kufijtë e saj me Kroacinë dhe Hungarinë.

Disa parti të krahut të djathtë kanë propozuar ndërtimin e mureve dhe dërgimin e ushtrisë për të ruajtur kufijtë, gjë që qeveria e refuzon me vendosmëri dhe pretendon se ka mjaft polici dhe pajisje për të mbrojtur në mënyrë efektive kufirin.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni tha të mërkurën se situata ndërkombëtare e ka detyruar Italinë të pezullojë Marrëveshjen e Shengenit pasi qeveria e saj vendosi të vendosë kontrolle në kufirin e Italisë me Slloveninë nga e shtuna, 21 tetor. Qeveria spanjolle ka shmangur sa më shumë që të jetë e mundur ngritjen e alarmit kundër terrorizmit dhe për momentin nuk ka plane të vendosë kontrolle policore në kufijtë e saj me vendet e tjera të Bashkimit Evropian.

Një rritje e emigrantëve në muajt e fundit, kryesisht nga Siria dhe Afganistani, ka rindezur një debat të ashpër mbi emigracionin në Gjermani, me autoritetet lokale që thonë se janë të mbingarkuar nga numri i azilkërkuesve. Ky fluks rriti mbështetjen për partinë e ekstremit të djathtë, Alternativa për Gjermaninë (AfD), anti-imigruese, e cila fitoi dy zgjedhje rajonale këtë muaj.

Ministrja e Brendshme Nancy Fesser informoi Komisionin Evropian të hënën mbi planet, të cilat do të përfshijnë futjen e mundshme të kontrolleve policore direkt në kufijtë midis Gjermanisë dhe tre fqinjëve të saj. Të mërkurën, eurodeputetët miratuan ligjin e ri për dixhitalizimin e vizave Shengen, i cili do t’i bëjë ato më të sigurta dhe më të aksesueshme.