EKSKLUZIVE/ A inicioi ‘kryqëzatë’ kundër Kurtit, Rama e Abazoviç në Nju Jork?

Pak ditë para se të ndodhte sulmi terrorist në Kosovë, nga forca paramilitare serbe, të përgatitura dhe të pajisura nga qeveria e Beogradit, ku u vra një polic i Kosovës, ka ndodhur një takim që shkakton dyshime të mëdha.

Aleksandër Vuçiç, Edi Rama dhe Dritan Abazoviç, janë takuar në Nju Jork, SHBA, ku ndodheshin për shkak të asamblesë së OKB-së dhe të tre janë dakordësuar mes tyre që të kërkojnë që veriu i Kosovës të ‘qeveriset’ nga trupat e KFOR-it. E ky takim ka ndodhur para sulmit terrorist.

Menjëherë pas këtij sulmi, si me komandë, Aleksandër Vuçiç dhe Edi Rama kanë bërë të njëjtat kërkesa ndaj partnerëve ndërkombëtarë.

Kërkesë e tyre e parë ka qenë që KFOR-i të marrë nën administrim veriun e Kosovës dhe kërkesa e dytë, është organizimi i një konference ndërkombëtare për çështjen e Kosovës dhe Serbisë.

Edhe kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha gjatë konferencës së sotme, u shpreh se burime të ndryshme kanë treguar për këtë takim të fshehtë të zhvilluar në Nju Jork.

Takimi i treshes Vuçiç-Rama-Abazoviç është raportuar vetëm 2 ditë pas sulmit terrorist, nga një media periferike serbe, por që shkruhet në gjuhën angleze.

Thepavlovictoday.com, shkruante se javën e kaluar (disa ditë para sulmit terrorist në Bajnskë) ishte zhvilluar dhe takimi me dyer të mbyllura.

‘Takimi i pazbuluar që u zhvillua mbrëmjen e së mërkurës në qytetin e Nju Jorkut shënoi një moment kyç në diplomacinë e Ballkanit Perëndimor. Një burim i lartë diplomatik, i cili këmbënguli në anonim për shkak të natyrës së ndjeshme të diskutimeve, tha për Pavlovic Today se kryeministrat e vendeve të Ballkanit Perëndimor adresuan shqetësime urgjente me zyrtarët amerikanë në lidhje me veprimet destabilizuese të Albin Kurti në veri të Kosovës. Ata propozuan një zgjidhje.

Sipas burimit diplomatik, apeli për ndërhyrje është shprehur me zjarr nga ‘të paktën dy’ kryeministra të vendeve të Ballkanit Perëndimor, përveç Serbisë, të cilët iu lutën urgjentisht Shteteve të Bashkuara për t’i dhënë fund ‘aktiviteteve destabilizuese’ të kryeministrit Kurti. brenda Kosovës.

Ilaçi i zgjidhjes së propozuar u avancua gjatë takimit jozyrtar përfshinte besimin e forcave të NATO-s në Kosovë (KFOR) me autoritet të plotë mbi veriun e Kosovës, duke zëvendësuar në mënyrë efektive rolin aktual të Forcës Policore të Kosovës.

Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor shprehën shqetësim të thellë për situatën në veri të Kosovës të krijuar nga veprimet e njëanshme të kryeministrit Albin Kurti, duke theksuar pasojat e mundshme që mund të përhapen në rajonin më të gjerë. Ata argumentuan se paqëndrueshmëria e vazhdueshme në këtë pjesë të Kosovës përbën një kërcënim të rëndësishëm për paqen dhe sigurinë rajonale.

Rasti më i mirë kundër rënies së Ballkanit Perëndimor sipas këndvështrimit të liderëve të Ballkanit Perëndimor është t’i jepet Forca e NATO-s në Kosovë (KFOR) kontrollin e plotë mbi Kosovën veriore dhe duke e bërë këtë ta ndalojë kryeministrin Kurti nga destabilizimi i rajonit’, shkruan ndër të tjera media serbe në gjuhën angleze.