May 24, 2024
Sport

Dyshime për trukim, arrestohet tenistja ruse

Tenistja ruse, Jana Sizikova është arrsetuar në Paris, nën dyshim të trukimit të përballjeve në dyshe në tenis në turneun Masters “Roalnd Garros 2020”. Sipas mediumeve , që thiren në burime policore, është arrestuar tenistja e cila është e specializuara për garat në dyshe dhe aktualisht është në vedin e 101 të renditjes së dysheve të tenisit.

Ajo është arrestuar pas sfidës në turneun në Paris, si pjesë e hetimit të hapur nga 1 tetori për “korupcionin në sport” dhe “mashtrim në grupe të organizuara”, ka shpjeguar hetuesia, me çka konfirmoi lajmin e të përditshmes franceze “Parisien”.