Dje u regjistruan n6 raste të reja me Covid-19 nga 3.487 testime. Të shëruar ishin 89 pacientë, teksa si pasojë e infektimit me Covid-19 ndërruar jetë 15 persona.

Gjithashtu është ulur edhe numri i hospitalizimeve. Në Repartet Infektive në Shkup dhe në të gjitha spitalet në vend po shërohen gjithsej 379 pacientë.

Për shkak të uljes së numrit të të infektuarve, spitalet mbyllën Qendrat-Covid, ndërsa personeli mjekësor është kthyer në spitale.

Momentalisht në mbarë vendin ka 2.981 raste aktive, ndërsa në Maqedoni deri tani janë aplikuar mbi 200 mijë vaksina, prej të cilave, prej të cilave mbi 40 mijë dozën e dytë.