Ditë e nxehtë me temperatura mbi 40 gradë Celsius!

Moti sot do të jetë me diell dhe shumë i nxehtë me vranësira të vogla lokale. Do të fryjë erë e lehtë veriperëndimore. Pasdite nëpër ambientet malore do të ketë kushte për reshje të shiut me intensitet të vogël dhe shkarkime të rralla elektrike. Temperatura do të jetë në intervalin prej 34 deri në 41 gradë Celsius. UV indeksi do të jetë 9.

Në Shkup, moti do të jetë me diell dhe i nxehtë Temperatura minimale do të bie në 40 gradë Celsius.

Moti ditëve në vijim do të jetë jashtë normales për këtë periudhë vjetore, ndërsa pritet të aktivizohet faza portokalli si pasojë e rrezikut nga temperaturat e larta. Përgjatë Vardarit temperaturat do të kalojnë 40 gradë Celsius. Të hënën do të fryjë erë e përforcuar në drejtimin perëndimor, ndërsa pasdite era do të përforcohet në drejtimin veriorë, duke shkaktuar rënie të ndjeshme të temperaturave. Më nxehtë pritet të jetë gjatë ditës së mërkurë, ku temperaturat pritet të arrijnë mbi 40 gradë Celsius.