Kosovë

Ambasadori i SHBA-ve:Kosova ka për detyrë të krijojë Asociacionin,duhen respektuar marrëveshjet e bëra para qeverisjes Kurti

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë, Philip Kosnett ka thënë se Kosova ka detyrim që ta foromojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Ai tha se historia nuk ka nisur në ditën kur u formua Qeveria e Albin Kurtit.

“Unë mendoj se Shtetet e Bashkuara me të vërtetë besojnë se Kosova ka një detyrim për ta formuar Asociacionin e komunave me shumicë serbe. Historia nuk filloi në ditën kur u formua Qeveria e Kurtit, dhe ne besojmë se vendet kanë detyrimin t’i respektojnë marrëveshjet dhe zotimet e bëra më parë… Unë e di që disa njerëz kanë thënë që ne kemi bërë mjaft kompromise, i takon dikujt tjetër të bëjë kompromis. Nuk është një mënyrë shumë produktive për të ecur përpara”, ka deklaruar Kosnett për Radio Kontakt Plus.

Diplomati amerikan beson se nuk do të ketë shumë hapësirë për përparim në dialogun ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, nëse të dy palët nuk janë të gatshme për kompromis.

“Administrata Biden studioi me kujdes marrëveshjen e Washingtonit të nënshkruar nga Vuçiq dhe Hoti në Shtëpinë e Bardhë dhe arriti në përfundimin se këto janë gjëra që duam t’i shohim palët të vazhdojnë t’i përmbushin. Ato pika rrisin tregtinë, investimet, shtojnë përpjekjet në luftën kundër terrorizmit… Ne presim që njerëzit të mos thonë, mirë, plani i Ahtisaarit nuk do të thotë asgjë më, sepse ka pasur një ndryshim në qeveri”, deklaroi Kosnett.

I pyetur nëse ai ndan optimizmin e të Dërguarit Special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer, i cili tha në fillim të qershorit se mendon që arritja e marrëveshjes këtë vit është “absolutisht e mundur”, Kosnett tha ndër të tjera se është e rëndësishme të ecim përpara me një sens të caktuar urgjence.

“Sigurisht, është e nevojshme të zhvillohen negociata serioze. Kryeministri Kurti ka thënë shumë në lidhje me dëshirën për t’u përgatitur siç duhet për negociatat. Ne besojmë se është e rëndësishme që njerëzit të jenë të përgatitur për bisedime serioze, por edhe të ecin përpara për atë çështje me një sens të caktuar urgjence”, deklaroi Kosnett. Ai është i mendimit se nëse duan më shumë investime në rajon, vendet e Ballkanit duhet t’i thyejnë barrierat dhe ta krijojnë një treg rajonal.

“Unë mendoj se ka një dritare mundësish këtu, ku është e qartë për mua që njerëzit e kuptojnë, njerëzit nga të dy vendet, njerëzit në të gjithë Ballkanin Perëndimor e kuptojnë se duhet të ketë një qasje rajonale për zgjidhjen e problemeve rajonale… Në këtë kuptim, kryeministri Kurti u kthye së fundmi nga një takim i gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor në Shqipëri, ku paraqiti një propozim të ri për një qasje të re të bashkëpunimit ekonomik rajonal. Dhe ajo që unë mendoja se ishte e rëndësishme nuk ishin detajet e propozimit, por fakti që kryeministri Kurti shkoi në takim. Ai foli jo vetëm për atë që nuk i pëlqente për qasjet e tjera, ai tashmë ka prezantuar ide të reja. E dini, një gjë që kam mësuar në Kosovë është që njerëzit flasin shumë mirë për atë që nuk duan ta bëjnë dhe atë që nuk u pëlqen. Pra, kur flasim për rëndësinë e integrimit ekonomik rajonal, njerëzit do të thoshin, ju e dini, nuk na pëlqen ideja e një mini Shengeni, nuk na pëlqen Procesi i Berlinit, nuk na pëlqen CEFTA. Në rregull, atëherë le të dëgjojmë disa ide të tjera dhe mendoj se Kosova mund të zërë një vend në tryezë dhe të flasë me Serbinë dhe të gjitha vendet e tjera në rajon për mënyrën më të mirë. Unë do të them diçka tjetër pse kjo kohë është e rëndësishme. Kryeministri Kurti sapo ka fituar zgjedhjet me një mandat të fortë. Është e qartë se populli i Kosovës dëshiron ndryshim në shumë nivele dhe unë mendoj se dëshira për ndryshim, stabilitet dhe mundësi ekonomike ka bërë jehonë në të gjithë rajonin”, tha Kosnet.

Nëse ai sheh hapësirë për një zgjidhje kompromisi midis Kosovës dhe Serbisë, duke pasur parasysh se për Serbinë Kosova është pjesë e saj, ambasadori amerikan tha se koha nuk është në të dy palët, shkruan express.

“Unë nuk jam ambasador në Serbi. Unë do t’i lë të tjerët të flasin për këtë. Mendoj se armiku më i madh i Kosovës është vetëkënaqësia. Çfarë dua të them me këtë? Gjatë njëzet viteve të fundit, një situatë ka lindur në Kosovë ku njerëzit janë mësuar shumë me komunitetin ndërkombëtar që hedh shumë para në vend, duke ndihmuar popullin e Kosovës për t’i zgjidhur problemet e tyre. Sa herë që ndodh një krizë, anëtarët e Quintit, KFOR-i ose BE-ja janë atje për t’ua mbajtur duart njerëzve dhe për t’i ndihmuar ata në momente të tilla. Nuk do të zgjasë përgjithmonë. Kosova është bërë shumë e varur, me disa që thonë se deri në 30% e ekonomisë së saj bazohet në të hyrat nga diaspora. Nuk do të vonojë shumë. Dhe unë them që sepse në SHBA kemi shumë përvojë me komunitetet e emigrantëve që vendosen në SHBA. Modeli është gjithmonë i njëjtë. Brezi i parë do të dërgojë shumë para në shtëpi, gjenerata e dytë jo. Unë mendoj se kjo është gjithashtu e vërtetë për diasporën e Kosovës në të gjithë Evropën”, tha Kosnett.

Shtetet e Bashkuara, shtoi ai, mbeten partner i Kosovës, por programet e tyre të ndihmës synojnë ta ndihmojnë Kosovën të bëhet vend i pavarur që është i vetëmjaftueshëm dhe nuk synojnë të jenë grante të përhershme.

Kosnett theksoi se shoqëria e Kosovës duhet të bëhet më e pjekur dhe të marrë më shumë përgjegjësi “Ne presim që Kosova të bëhet më e pjekur si demokraci dhe si ekonomi dhe të marrë më shumë përgjegjësi. Nuk mendoj se kjo është diçka negative. Është normale që një vend në të cilin ne ofrojmë ndihmë të madhe, ta ndihmojë në ndërtimin e kapaciteteve të tij, të bëhet gjithnjë e më i pavarur. Rreth një vit më parë, një nga udhëheqësit politikë të Kosovës më tha, e di, është faji i ndërkombëtarëve që ne varemi kaq shumë nga ju dhe nuk mund të prisni që kjo të ndryshojë brenda natës, sepse ju e krijuat këtë kulturë. Dhe kjo duhet të merret parasysh, por përgjigjja ime është të shohim se si amerikanët i trajtojnë fëmijët e tyre. Ne i trajtojmë ata si bizhuteritë e çmuara për 18 ose 20 vjet, dhe pastaj ne themi mirë, shkoni dhe gjejeni një punë, gjejeni një apartament, jetoni jetën tuaj. Ne nuk pushojmë së dashuruari fëmijët tanë”, deklaroi Kosnett.

“Është koha që ata të bëhen më të përgjegjshëm për të ardhmen e tyre”, theksoi ambasadori amerikan. Kur u pyet se si e sheh letrën e Albin Kurtit drejtuar abatit të manastirit të Deçanit, Sava Janjiq, në të cilën ai deklaron se dëshiron ta vizitojë këtë manastir, si dëshirë të sinqertë.

“Kam biseduar për këtë me kryeministrin Kurti. Mendoj se ai dëshiron sinqerisht ta vizitojë manastirin. Mendoj se do të ishte e dobishme nëse ai do të mund ta vizitonte. Në të njëjtën kohë, qeveria ime ka qenë duke e konsideruar për një kohë të gjatë, e cila është e qartë, se ka kaluar shumë kohë dhe se Qeveria e Kosovës duhet ta zbatojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese që më shumë se pesë vjet më parë. Ne e shohim këtë si çështje të drejtpërdrejtë të sundimit të ligjit. Kryeministri Kurti u zgjodh në bazë të një angazhimi të fortë për ta respektuar shtetin e së drejtës. Ne presim që ai të përmbushë shumë detyrime të tjera”, tha Kosnett.