Zjarr në Qendrën Tregtare Botërore, mbi 300 të bllokuar

Qindra njerëz janë bllokuar në Qendrën Tregtare Botërore të Hong Kongut pasi ra një zjarr të mërkurën, sipas raporteve të mediave.

South China Morning Post tha se më shumë se 300 njerëz janë bllokuar në çatinë e ndërtesës dhe të paktën katër persona janë lënduar.

Zjarri shpërtheu në orën 12:37 pasdite me kohën lokale në një dhomë përpara se të çante skelat e ndërtesës.

Citizen News, duke cituar një oficer policie në vendngjarje, vlerësoi numrin e personave të bllokuar në çati në 350 dhe tha se 100 persona të tjerë prisnin të shpëtoheshin në një platformë në katin e pestë të ndërtesës.

Hong Kong Free Press tha se zjarri është ende në vazhdim dhe niveli i alarmit është ngritur pasi zjarrfikësit përpiqen të shpëtojnë disa njerëz duke përdorur shkallët e urgjencës.

Faqja e internetit tha se 150 njerëz janë evakuuar nga ndërtesa 38-katëshe në Causeway Bay. g.v/abcnews.al