Vuçiq përmes mediave që kontrollon bën propagandë kundër partisë së Von Cramon

Rajon - Botë

Viola von Cramon nga radhët e të Gjelbërve, e cila është edhe raportuese e Parlamentit Evropian për Kosovën, disa herë i ka vënë në dukje mangësitë e autoriteteve serbe.

Sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, ndër tjerash, Von Kramon kërkoi nga autoritetet serbe që të njoftojnë publikisht se çfarë po ndodh në fabrikën kineze “Linglong”, ku u zbulua se punëtorët vietnamezë u janë nënshtruar kushteve çnjerëzore të jetesës dhe punës, dhe vlerësoi se në Serbi është në fuqi “skllavëria moderne”.

Lexo Edhe:
Mgid
Mgid

Kosova me pak raste, mirëpo Covidi në rajon po bën kërdinë – Gazeta Express

Trajtimi më i mirë i prostatës-100% kënaqësi e garantuar!
Ndërkohë, ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Nikolla Selakoviq, me atë rast tha se akuzat e tilla kanë për qëllim satanizimin e Serbisë.

Dhe, siç vë në pah mediumi serb Nova.rs, kjo nuk është hera e parë që anëtarët e partisë në pushtet e trajtojnë kaq ashpër atë.

Ministri i policisë Aleksandar Vulin e “diskreditoi plotësisht” opinionin e saj, duke thënë se “Viola von Cramon me siguri mund të gjejë një vend ose të paktën një territor ku fjala e saj do të thotë diçka”, por se “Serbia nuk është ai vend”.

Por tërheqin vërejtjen disa ekspertë serbë, “vetë të Gjelbrit dhe Viola von Cramon “mund të hakmerren më fort kur të vijnë në pushtet”.

“Unë pres që kjo kritikë dhe masat e duhura nga Gjermania dhe Bashkimi Evropian, në të cilin Gjermania luan rolin kryesor, do ta ndjekin regjimin serb… Prandaj, nga pikëpamja e politikës shtetërore, nuk është shumë e mençur të grindemi me kritikët e situatës në Serbi”, ka thënë diplomati dhe eksperti i marrëdhënieve ndërkombëtare Sreçko Gjukiq.

Gjukiq, deklaratat e tilla të anëtarëve të qeverisë serbe i vlerësoi si “aspak të mençura”, duke pasur parasysh se ka shumë gjasa që Partia e Gjelbër, anëtare e së cilës është von Kramon, të marrë Ministrinë e Jashtme e re gjermane.

Gjukiq shpjegoi se pret që pasojat të ndjehen në të ardhmen e parashikueshme kur të formohet qeveria në Gjermani dhe të merren të gjitha prerogativat në vend dhe marrëdhëniet ndërkombëtare.

Sidoqoftë, “ardhja e të Gjelbërve në pushtet sigurisht që do të ndikojë negativisht në qeverinë në Serbi, por jo në vetë Serbinë, sepse qeveria është aktuale dhe e ndryshueshme”, thotë Gjukiq.

Në pyetjen se sa do të ndikojë ky qëndrim i autoriteteve në rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian, bashkëbiseduesi ka vlerësuar se nuk do të ketë përkeqësim “sepse kjo qeveri po e dëmton veten në këtë rrugë evropiane”.

Related posts

Ukraina e prerë: Do marrim Krimenë brenda 6 muajsh

Lideri2 MK

Gjermania e gatshme t’i shpallë luftë Rusisë?!

Lideri2 MK

Trump gjobitet me 5000 dollarë për mos fshirjen e postimeve shpifëse në Twitter

Lideri MK