VMRO: Simpatizantja e Putinit, pjesë e ekspertëve të ndryshimeve Kushtetuese

Maqedoni

VMRO-DPMNE opozitare sot përmes një komunikate me shkrim ka akuzuar se njëri nga ekspertët e grupit punues, i cili do të marrë pjesë në përgatitjen e ndryshimeve kushtetuese, është simpatizant i presidentit rus, Vladimir Putin. Sipas partisë, bëhet fjalë për Jagoda Mitrevska – profesoreshë në Universitetin Ndërkombëtar Sllav.

“Jagoda Mitrevska është anëtarja e re e grupit punues për ndryshime kushtetuese, të cilin e themeloi Kovaçevski. Ajo mburrej se ka marrë pjesë në fushatat elektorale të Rusisë dhe fotot e tregojnë atë duke pozuar me krenari para ambienteve dhe flamujve të partisë së Putinit. Një fotografi e tillë është publikuar në rrjetet sociale dhe po e dërgojmë bashkëngjitur këtij njoftimi”, thuhet në njoftimin me shkrim nga VMRO-DPMNE.

Partia opozitare akuzoi se në vend të ekspertëve, kryeministri Dimitar Kovaçevski ka vendosur që pjesë e ekspertëve të grupit punues për amendamentet kushtetuese të jenë persona që, siç thonë ata, nuk janë as ekspertë e as me përvojë në këtë fushë, por kanë lidhje të dyshimta politike.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Hristijan Mickoski, para tre ditësh tha se pret përgjegjësi penale për ekspertët që janë të përfshirë në grupin punues për përcaktimin e ndryshimeve kushtetuese, sepse siç tha ai, puna e tyre është e kotë sepse do të marrin tarifa. nga qytetarët dhe praktikisht nuk do të bëjnë asgjë. Pastaj i akuzoi se janë pjesë e trungut familjar të BDI-së dhe LSDM-së, thuhet në kumtesën e partisë.

Related posts

Çdo të premte Reshati sillte në punë ëmbëlsira

Lideri MK

Apasiev thotë se pesë agjentë të CIA-s kanë ardhur në Maqedoninë e Veriut

Lideri2 MK

Rasti i dytë brenda tre ditëve / Digjet vetura e zëvendësdrejtorit të Burgut të Idrizovës

Lideri2 MK