Sulmohet sërish baza amerikane në Siri

Baza ajrore amerikane në Siri është sulmuar sërish. Sistemet kundërajrore të koalicionit të udhëhequr nga SHBA-ja në Sirinë Lindore kanë ndaluar gjashtë sulme me dron që synonin bazën e tyre pranë fushës së naftës Conoco.

Kreu i SDF, gjenerali Mazloum Abdi, tha javën e kaluar se SHBA duhet të dërgojë sisteme shtesë kundërajrore në Siri për të mbrojtur bazat e saj, pasi gjashtë luftëtarë të SDF u vranë në një sulm me dron.

Në një sulm të fundit me dron në një bazë amerikane, tre ushtarë amerikanë u vranë në Jordani dhe Rezistenca Islamike në Irak mori përgjegjësinë.