Rajon - Botë

Sulm me thikë në Kanada, 10 të vdekur

Të paktën 10 persona janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur në një sulm me thikë në provincën qendrore Saskatchewan të Kanadasë, thotë polici.

Viktimat u gjetën në 13 vende në Kombin James Smith Cree dhe fshatin e afërt të Weldon.

Dy të dyshuar të quajtur Damien Sanderson dhe Myles Sanderson janë në arrati dhe konsiderohen të armatosur dhe të rrezikshëm, raporton BBC, transmeton Express.

Banorëve u është thënë të strehohen në vend, pasi një gjueti masive vazhdon në një zonë të madhe gjeografike.

“Mos lini një vend të sigurt. Kini kujdes duke lejuar të tjerët të hyjnë në banesën tuaj,” shkroi në Twitter Policia Mbretërore Kanadeze e Saskatchewan (RCMP).

Janë ngritur pika kontrolli, me policinë që kontrollon identifikimin e udhëtarëve dhe shoferëve u është kërkuar që të mos marrin autostopët.

Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në James Smith Cree Nation – një komunitet indigjen me rreth 2000 banorë në veri-lindje të Weldon, ku jetojnë rreth 200 njerëz.