Sulm me armë gjatë fushatës zgjedhore për kryebashkiak të Stambollit

Një sulm me armë ka ndodhur në një tubim parazgjedhor të kandidatit për kryetar bashkie të partisë AKP, e cila drejtohet nga Presidenti Rexhep Taip Erdogan.

Sulmi ndodhi në orën 16:30 të pasdites në zonën e Kutstuktsekmece, një komunë e vendosur në perëndim të Stambollit. Gjatë sulmit të kryer në tubimin e fushatës së kandidatit Aziz Geniai, ka mbetur e plagosur një 22-vjeçare.

Sipas ministrit të Brendshëm, Ali Gerlikaya në këtë incident është përdorur një armë me tytë të gjatë dhe një pistoletë.

Murat Kurum, kandidati i AKP-së për Bashkinë Metropolitane të Stambollit, të cilës i përket bashkia rajonale e Kutstuktsekmece, në postimin e tij në rrjetet sociale e ka cilësuar sulmin një kërcënim ndaj demokracisë.