June 17, 2024
Rajon - Botë

S’ka qetësi për Ukrainën! Rinisin bombardimet, Kievi kthehet në fortesë!

Bombardimet kanë rinisur në qytetin port të Mariupolit, ku një autokolonë humanitare po kështu është detyruar të kthehet mbrapsht pasi kishte mbërritur në periferinë jug-lindore të tij, për shkak te luftimeve të ashpra në atë zonë.

Një këshilltar i presidentit ukrainas shkroi në mediet sociale se Rusia qëllimisht po bllokon evakuimin e civilëve nga qyteti me rëndësi strategjike, e tërbuar që nuk arriti dot ta marrë nën kontroll.

Një ditë më parë, në Mariupol u bombardua një maternitet duke vrarë tre persona, përfshirë dhe një fëmijë. Zëvendës/ambasadori i Rusisë në OKB, Dmitry Polyanskiy, tha se spitali i bombarduar ishte “shndërruar në një objekt ushtarak nga radikalët ukrainas. Por prokurorja e përgjithshme ukrainase, Iryna Venediktova, bëri thirrje për një “model të ri” të përpjekjeve për hetimin e krimeve të dyshuara të luftës në Ukrainë, duke thënë se duhet të krijohet një Gjykatë Speciale për krizën e “paprecedentë.

Sulmi i Rusisë ndaj një termocentrali bërthamor, përdorimi i dyshuar i bombave thërrmuese dhe të ashtuquajturat bomba vakum në zona të dendura me banorë si dhe shënjestrimi i spitaleve, shkollave dhe zonave civile të gjitha këto po përshkruhen si krime lufte. Polonia madje thotë se kjo që po ndodh është genocid.

Kryebashkiaku i Kievit, Vitali Klitschko, thotë se gati 2 milionë vetë janë larguar nga kryeqyteti ukrainas. Kievi, sipas Klitschos, po kthehet në një fortesë dhe një pjesë e atyre që kanë qëndruar, zotohen ta mbrojnë bashkë me ushtrinë.