Rasti i dytë i të shtënave masive në Serbi, tetë të vrarë e 13 të plagosur

I dyshuari për vrasjen e 8 personave dhe plagosjen e 13 të tjerëve në afërsi të Mlladenovcit në Serbi është arrestuar.

Siç raporton RTS ai është arrestuar në afërsi të Kragujevcit.

Sipas raportimeve sulmuesi qëlloi mbi njerëz me një armë automatike, pasi pati një debat me një oficer të policisë, në një park në fshatin Dubona.

21-vjeçari dyshohet se ka vrarë policin dhe më pas ka vazhduar të qëllojë nga vetura në lëvizje me pushkë automatike edhe në fshatra të tjera.

Rreth 600 pjesëtarë të njësive speciale të policisë kanë qenë të angazhuar në operacionin për kërkimin e tij.

Ky sulm ka ndodhur vetëm një ditë pasi një 14-vjeçar vrau tetë nxënës dhe rojën në shkollën fillore “Vladislav Ribnikar” në Beograd.