July 22, 2024
Maqedoni

Qeveria e Maqedonisë po refuzon në mënyrë misterioze projektin amerikan 400 milionë dollarë

Ylli i njohur amerikan i filmit John Malkovich ka bërë të ditur se në Shkup do të xhirohen filma hollivudiane, përcjell TV21. Kjo pritet të ndodhë menjëherë pasi në afërsi të qytetit do të ndërtohen disa kinostudio në kuadër të projektit “Skopje Technology Park”.
Mirëpo mediumet shkruajnë se ky investim, në vlerë 400 milionë dollarë, po pengohet nga qeveria LSDM-BDI.
“Përfitimi nga ky projekt që po e refuzon qeveria do të ishte 400 milionë dollarë”, ka deklaruar njeri prej investitorëve amerikanë për mediumet në gjuhën maqedonase. Aktori amerikano-kroat, Malkovich ka thënë se ky do të ishte projekti i parë i këtij lloji në Ballkan.

“Do të doja të përshëndes miqtë e mi maqedonas dhe t’ju tregoj se sa i emocionuar jam për bashkëpunimin me kolegët e mi profesionistë D.V. Muffet dhe Matt Dillon për krijimin e studios filmike, muzikore dhe mediatike të kalibrit hollivudian, me certifikatë për ndërtim ekologjik në Shkup. Studio e parë e këtij lloji në të gjithë Ballkanin, tha Malkovich për MTV.

Ai njoftoi se do ta vizitojë Shkupin menjëherë pasi Qeveria të miratojë projektin “Parku Teknologjik i Shkupit”.

“Vendosëm që projektin ta emërtojmë “Stonebridge Study” për nder të kulturës së pasur dhe historisë së pabesueshme të popullit maqedonas”, theksoi Malkovich.

Ai tha se si ballkanas i kushton rëndësi të veçantë këtij projekti.

“Jemi të emocionuar jo vetëm sepse do të punojmë dhe xhirojmë filma të Hollivudit në Shkup, por do të ndihmojmë në forcimin e mëtejshëm të filmit ballkanik, si dhe komunitetit të muzikës dhe artit në çdo mënyrë të mundshme. Unë besoj fuqishëm se projekti do të jetë me rëndësie vendimtare për vendin dhe rajonin”, tha John Malkovich.

Këto ditë ai po viziton Serbinë, po luan në në shfaqjen “Komedia e Ferrit – Rrëfimet e një vrasësi serial”.