Putin është bë pishman që hyri në Ukrainë

Shtëpia e Bardhë tha se SHBA ka prova se lufta kundër Ukrainës ka qenë “një fatkeqësi strategjike” për Rusinë. “Ne kemi parë prova të pakundërshtueshme se kjo ka qenë një fatkeqësi strategjike për Rusinë”, tha drejtoresha e komunikimit Kate Bedingfield, duke shtuar se Rusia “po punon për të ripërcaktuar qëllimet fillestare të pushtimit të tyre”.

8:45

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se presidenti rus Vladimir Putin “duket se është i izoluar” dhe vuri në dukje “ka disa indikacione se ai ka pushuar ose vënë në arrest shtëpie disa nga këshilltarët e tij”, pa përmendur prova.

8:00

Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Ben Wallace tha se Putini “nuk e ka më forcën që kishte” dhe “një njeri në një kafaz që e ndërtoi vetë”. Wallace i tha Sky News: “Ai është i izoluar. Ushtria e tij është e rraskapitur, ai ka pësuar humbje të konsiderueshme. Ai jo vetëm që duhet të jetojë me pasojat e asaj që po i bën Ukrainës, por duhet të jetojë edhe me pasojat e asaj që i ka bërë ushtrisë së tij.”

7:50

Rusia ka kërcënuar se do të ndërpresë kontratat për furnizimin e Evropës me një të tretën e gazit të saj, nëse ato nuk paguhen në monedhën ruse. Putin nënshkroi një dekret të enjten duke thënë se blerësit e huaj duhet të paguajnë në rubla për gazin rus që nga e premtja. Ai tha se kontratat do të ndërpriteshin nëse këto pagesa nuk do të kryheshin. Gjermania dhe Franca i hodhën poshtë kërkesat dhe thanë se ato përbënin “shantazh”.

7:40

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy përsëriti paralajmërimin e tij se Rusia po përgatitet për “sulme të fuqishme” në rajonin e Donbasit, pasi duket se do të tërhiqet nga një sulm ndaj Kievit. Pentagoni tha gjithashtu se Rusia mund të ripozicionojë disa nga forcat e saj për t’i dërguar ato në Donbas.

7:22

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se forcat ruse nuk po tërhiqen, por po rigrupohen. Ai tha gjithashtu se aleanca duhet të ishte ende e bindur se Rusia po negocionte me mirëbesim në bisedimet e paqes në Stamboll, sepse objektivi ushtarak i Moskës që nga fillimi i pushtimit të saj në Ukrainë nuk kishte ndryshuar.

7:11

Bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës do të rifillonin online të premten në mëngjes.
Rusia po ridislokon elementë të forcave të saj nga Gjeorgjia për të përforcuar pushtimin e saj, tha të enjten inteligjenca ushtarake britanike. “Ka shumë pak gjasa që Rusia të ketë planifikuar të gjenerojë përforcime në këtë mënyrë dhe kjo është tregues i humbjeve të papritura që ka pësuar gjatë pushtimit”, shtoi ministria.

6:00

Një korridor humanitar do të hapet nga ora 10 e mëngjesit të së premtes për të lejuar civilët të dalin nga qyteti port i rrethuar i Mariupolit, i cili ndodhet në Donbas në Ukrainën juglindore. Ai pason “një kërkesë personale nga presidenti francez dhe kancelarja gjermane drejtuar presidentit rus Vladimir Putin”, tha ai.

5.48

Një kolonë autobusësh ukrainas është nisur për në Mariupol në përpjekje për të ofruar furnizime humanitare dhe për të nxjerrë civilët e bllokuar, tha zëvendëskryeministri i Ukrainës.

5:44

Udhëheqësit e BE-së dhe Kinës do të takohen sot për një samit të parë pas dy vjetësh, me Brukselin të prirur për garanci nga Pekini se nuk do ta furnizojë Rusinë me armë dhe as nuk do ta ndihmojë Moskën të anashkalojë sanksionet perëndimore. Zyrtarët e BE-së pranë përgatitjeve të samitit thanë se çdo ndihmë e dhënë për Rusinë do të dëmtonte reputacionin ndërkombëtar të Kinës dhe do të rrezikonte marrëdhëniet me partnerët e saj më të mëdhenj tregtarë – Evropën dhe Shtetet e Bashkuara.

5:31

Forcat ruse raportohet se janë larguar nga termocentrali i Çernobilit, tha Ministria e Energjisë Atomike e Ukrainës, duke cituar personelin në vend. Trupat ruse filluan të largoheshin pasi ushtarët morën “doza të konsiderueshme” rrezatimi nga gërmimi i llogoreve në vendin shumë të kontaminuar, tha kompania shtetërore e energjisë e Ukrainës. Energoatom tha se rusët kishin gërmuar në pyllin brenda zonës së përjashtimit rreth fabrikës tashmë të mbyllur dhe “pati panik në shenjën e parë të sëmundjes”, e cila “u shfaq shumë shpejt”. Energoatom më vonë tha se forcat ruse kishin marrë ushtarë ukrainas si pengje kur rusët u larguan.

5:22

Britania dhe aleatët e saj kanë rënë dakord të dërgojnë më shumë ndihmë vdekjeprurëse ushtarake në Ukrainë për të ndihmuar në mbrojtjen e saj kundër pushtimit të Rusisë, ka thënë sekretari britanik i mbrojtjes, Ben Wallace. Si pjesë e marrëveshjes do të dërgohen mjete të blinduara dhe artileri me rreze të gjatë.

5:11

Kryeministri australian Scott Morrison ka thënë se Australia do të dërgojë automjete të blinduara me katër rrota Bushmaster në Ukrainë, pasi Zelenskiy i kërkoi ato në mënyrë specifike gjatë një apeli me video drejtuar ligjvënësve australianë të enjten. Morrison tha se automjetet do të dërgoheshin në Ukrainë, por nuk specifikoi se sa do të dërgoheshin ose kur.

4:00

Shefi i inteligjencës ushtarake të Francës, Gjeneral Eric Vidaud po largohet nga posti i tij pasi Parisi nuk arriti të parashikonte me saktësi – në kontrast me aleatët perëndimorë – se Rusia do të nisë një pushtim të plotë të Ukrainës, kanë thënë disa burime me njohuri për largimin e tij.

3:00

Administrata Biden ka miratuar tërheqjen dhe shitjen e 30 milion fuçi nafte nga Rezerva Strategjike e Naftës (SPR) duke përmendur një ndërprerje të rëndë të furnizimit me energji për shkak të luftës.