Pamjet e para pas uraganit në Florida, pjesë të shkatruara

Imazhet nga Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike (NOAA) tregojnë shkallën e dëmit të shkaktuar nga uragani Ian në Florida.

Valët e stuhisë lanë shumë vila që ishin rreshtuar në plazhin e ishullit Sanibel, dëmtuan hotelet dhe çatitë e shumë shtëpive.

Dëmtime të dukshme ka edhe në pjesën më të madhe të plazhit në ishujt Sanibel dhe Captiva, raporton nypost.

Në Sanibel, stuhia shkatërroi një hotel të tërë me 14 vila dhe një motel. Katër vilat e mbetura mund të shihen ende në rrugë. Vendpushimi i Mitchell’s SandCastles u shkatërrua gjithashtu dhe prona ishte e mbuluar me rërë.

Nga tetë ndërtesat dhe kompleksi i madh në pronën Waterside Inn në pronën e Beach, ka mbetur vetëm pishina, e rrethuar tani me rrënoja.

Stuhia shkaktoi dëme të mëdha në Florida, ndërsa në Kubë la të gjithë vendin pa energji elektrike.