July 22, 2024
Maqedoni

Lufta në Ukrainë, trupat ruse sulmojnë sërish Khersonin, tre të plagosur

Të paktën tre persona mbetën të lënduar gjatë operacioneve të evakuimit në Kherson të Ukrainës.

Lajmi është bërë i ditur nga Prokuroria e Përgjithshme e Kievit, ku nëpërmjet një postimi në Telegram shkruajnë se qytetarët ukrainas u sulmuan nga trupat ruse.

“Infrastruktura civile është dëmtuar. Prokurorët, së bashku me hetuesit policorë, vazhdojnë të marrin të gjitha masat e nevojshme për të dokumentuar krimet e luftës të ushtrisë ruse,” është shkruar në postim.

Evakuimi vjen pasi pak ditë më parë shpërtheu diga Nova Kakhkova në Krehson, duke shkaktuar vdekje dhe përmbytje.