Anketë në Turqi: Lideri i opozitës me përparësi të vogël para Erdogan

Rajon - Botë

Sipas sondazheve të fundit, lideri i opozitës turke Kemal Kiliçdaroglu kryeson ndaj presidentit Rexhep Tajip Erdogan në zgjedhjet e majit, gjë që ka shkaktuar shqetësim në kampin qeveritar.

Sipas një sondazhi nga ORC Research, Kilicdaroglu është përpara Erdoganit me gati 14%. Qytetarët janë pyetur se për cilin nga të dy kandidatët do të votonin duke zgjedhur me 43,2% Erdogan dhe 56,8% Kilicdaroglu.

Sondazhi u krye nga ORC Research midis 4 dhe 6 mars. Megjithatë, një sondazh përkatës nga e njëjta kompani janarin e kaluar tregoi se kreu i opozitës së bashkuar do të kishte vështirësi të mposhtte presidentin turk në raport me kryebashkiakët e Ankarasë dhe Stambollit, respektivisht Mansour Yavas dhe Ekrem Imamoglu.

Megjithatë, tabloja duket se po ndryshon për kreun e Partisë Popullore Republikane (CHP), pasi ai u zgjodh si kandidat nga aleanca e gjashtë partive opozitare.

Pranimi i Kilicdaroglu duket se ka fituar pikë, nga njoftimi se Yavas dhe Imamoglu do të jenë nënkryetarë të qeverisë së ardhshme me përgjegjësi të rëndësishme.

Related posts

Tërmeti në Turqi, numri i viktimave ka arritur në mbi 22 mijë, 100 mijë shpëtimtarë në teren

Lideri2 MK

Google ka në plan të na paralajmërojë, para se tërmeti të godas!

Lideri MK

Lajm i Fundit: Flaka kaploi Ministrinë ruse të mbrojtjes në qendër të Moskës

Lideri2 MK