Vuajtjet e Grenellit

Shkruan: MA. Agim Alickaj
Ish ndermjetsuesi amerikan ne bisedimet Dardani-Serbi Richard Grenell po e deshmon cdo dite e me shume se ishte i njeanshem, pro-serb. Nuk e ka te qarte, se deshtoi bashke me Vucicin., Thaqin, Ramen dhe Mustafen ne shkaterrimin e shtetit te Dardanise. Nuk po mundet te pajtohet me fitoren e Vjosa Osmanit dhe Albin Kurtit. Ne Twitter, pyet pse ata nuk i gjykojne veprimet e Hamasit. Nuk eshte e veshtire te kuptohet qellimi i tij dashakeq. Komenti im per te : “ Me shume respekt. Nuke eshte shqetesimi i juaj Z. Ish-ambasador! A ju’a keni bere kete pyetje sundimtareve te korruptuar, shovenist serb, Vucic dhe Brnabic? A e kan denuar ata ndonjehere Hamasin? Gjitheashtu, kure do ta zhvendosin ata ambasaden serbe nga Tel Aviv ne Jerusalem?” Pyetje shtese. A nuk e ka te qarte z. Grenell se Palestina i takon bllokut Serbo-Rus ndersa Dardania bllokut Amerikan, pa marre parasyshe kush eshte ne qeverisje? Duhet shpresuar se ai do ti sheh punet e veta, ta len rehat Vjosen dhe Albinin ne detyren e tyre shume te rendesishme te ndertimit te shtetit me pro-Amerikan ne bote.