Shqiponja dykrenare në Parlamentin e qytetit të Cyrihut

Tashmë Partia Socialdemokrate (SP) ka edhe një deputet me rrënjë shqiptare në Parlamentin e Cyrihut. Ai po feston me shqiponjën dykrenare ditën e parë në Parlament me kolegun e tij nga FDP-ja.

Reis Luzhnica (PS) u bë politikani i dytë me rrënjë shqiptare që iu bashkua të mërkurën Parlamentit të qytetit të Cyrihut, transmeton Albinfo.ch.

31-vjeçari në zgjedhjet e fundit (2018) ka qenë kandidat i Partisë Socialdemokrate (SP), ndërsa votat e fituara nuk i kishin mjaftuar për të siguruar vendin në asamble.

Tani, duke qenë i pari në listë pas fituesit të atëhershëm nga partia e tij, atij i takon ta marrë mandatin e deputetit/asamblistit të Cyrihut.

“Tani shqiponja dykrenare shqiptare është e plotë”, tha Përparim Avdili për gazetën zvicerane Tagesanzeiger. Liberali 33-vjeçare u zgjodh në Parlamentin e Cyrihut në vitin 2018 si deputetit i parë me rrënjë shqiptare. Si shaka, ata me kryqëzimin e duarve kishin bërë simbolin e shqiponjës dykrenare. Debati me shqiponjën kishte shpërthyer nga futbollistët zviceranë me origjinë shqiptare në Kupën e Botës në Rusi.

“Simboli vjen nga kultura shqiptare”, thotë Luzhnica. Shtrëngimi i duarve është gjithashtu një gjest i rëndësishëm në aspektin e politikës lokale për shkak të kompromisit historik që kishin arritur për hapësirat e parkimit ndërmjet FDP-së dhe PS-së.

Mos kini frikë nga shqiponja, shkruan Tagesanzeiger, përcjell albinfo.ch. Siç pajtohen të gjithë, Luzhnica dhe Avdili kanë pak të përbashkëta politikisht. Ata janë njohur që nga fushata elektorale katër vjet më parë dhe kanë njohuri reciproke për diasporën e madhe shqiptare në Cyrih.

“Për sa i përket politikës sociale, ne me siguri jemi më afër së bashku”, thotë Luzhnica. Pajtohet nga ana tjetër Avdili, që është një liberal i vendosur. Ai është i përfshirë në Secondas në Cyrih, një shoqatë jopartiake që bën fushatë për çështjet e politikës së migrimit.

“Pjesëmarrja e të gjithë njerëzve që jetojnë në këtë qytet është sigurisht e rëndësishme për ne. Të dy ishin me pushime në Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut gjatë verës.

Pas masave të rrepta për mbrojtjen nga virusi Corona që ende zbatoheshin në të dy vendet për shkak të numrit të lartë të infeksioneve në pranverë, vështirë se dikush mbante një maskë gjatë verës, kur numrat ishin të ulët.

Tani si vendet e Ballkanit, ashtu edhe Zvicra po regjistrojnë përsëri më shumë njerëz të infektuar.

Në të dy vendet ata fajësohen për këtë, thotë Luzhnica: “Shqiptarët thonë se pushuesit e sollën virusin përsëri, dhe në Cyrih janë të kthyerit ata që janë përgjegjës për infeksionet.

“Ata janë shumë të përkushtuar ndaj masave për mbrojtje nga Corona: “Unë u ofrova autoriteteve të Cyrihut të marrin pjesë në një fushatë”, thotë Avdili.

Ai kishte propozuar të intensifikohen kontaktet me diasporën shqiptare në Cyrih për të realizuar një video në gjuhën shqipe me qëllim të senzibilizimit për vaksinim. Ashtu si Avdili, edhe Luzhnica tashmë janë vaksinuar plotësisht Pasi shtrënguan duart në Parlamet, të dy i dezinfektuan duart. Luzhnica dhe Avdili duan të jenë shembull se si duhet të respektohen masat për mbrojtje kundër virusit Corona.