July 23, 2024
Rajon - Botë

Kërcënohet papa Francesku, merr 3 plumba në zarf

Policia italiane ka nisur hetimet pas kërcënimit që i është bërë Papa Françeskunt. Autoritet italiane në Milano kanë deklaruar se atij i është dërguar një zarf me tre plumba.

Në zarf shkuhej “Papës, Vatikanit, Sheshit të Shën Pjetrit” dhe mësohet se ka ardhur nga Franca. Shënimi ishte shkruar me stilolaps në një mënyrë të palexueshme dhe i drejtohej drejtpërdrejt papës.

Zarfi, sipas asaj që është mësuar, përmbante tre fishekë të tipit Flobert, të kalibrit 9 milimetra.

Sipas mediave italiane dërguesi tashmë është identifikuar. Nga ajo që është mësuar nga burimet hetimore deri më tani ky person nuk është i panjohur për policinë pasi ai i ka dërguar letra Vatikanit edhe në të kaluarën. Për momentin hetuesit janë të përqendruar në vendndodhjen e tij nëse ai ndodhet në Francë apo në Sheshin e Shën Pjetrit në Romë.

Klan News