July 23, 2024
Rajon - Botë

Digjen më shumë se një mijë ndërtesa në Kolorado, Biden shpall gjendje katastrofe

Presidenti Joe Biden e shpalli situatën një katastrofë dhe ekspertët thanë se kriza klimatike dhe zgjerimi periferik kontribuan në shkatërrim.

Megjithatë, e gjithë kjo u pa si një fat në fatkeqësi, bazuar në informacionet e fundit se askush nuk u vra në zjarrin me përmasa gjigante.

Qindra banorë që prisnin të bënin zile në 2022 në shtëpitë e tyre, në vend të kësaj të shtunën duke filluar vitin e ri u përpoqën të shpëtonin atë që kishte mbetur prej tyre, raporton Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Raportohet se të paktën shtatë persona janë lënduar. Ky zjarr po konsideruar si më shkatërruesi në historinë e Kolorados.

Presidenti amerikan urdhëroi ndihmën federale të vihet në dispozicion të të prekurve.